W każdym cyklu jeden z cylindrów jest napełniany powietrzem do ciśnienia 138 kPa (1.36 atmosfery), aby zeolit pochłonął zawarty w powietrzu azot. Drugi cylinder, w tym samym czasie, po przepompowaniu pozostałego tlenu do dalszych części instalacji, jest dekompresowany do ciśnienia atmosferycznego, aby oddał zaadsorbowany azot. Cykle powtarzają się bezustannie i zwykle trwają około 20 sekund. Proces ten nazywa się Pressure Swing Adsorption (PSA).

Przeciętne koncentratory zapewniają stałe dostawy powietrza o stężeniu tlenu od 50 do 90% w ilości około 5 litrów na minutę. Obecnie są dostępne modele zapewniające do 10 litrów bogatego w tlen powietrza o wadze i rozmiarach niewiele większych od modeli ?5-cio litrowych?.

Koncentrator tlenu Philips

Dlaczego warto?

Prawidłowe oddychanie ma duży wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie oraz długość życia. Nabieranie powietrza zbyt płytko i nie używanie przepony przy oddychaniu powoduje, że do organizmu jest dostarczane za mało tlenu co w efekcie powoduje szybsze męczenie się. Pojawiają się bóle głowy, uczucie znużenia czy nawet rozdrażnienie.

„Głód tlenowy” zwłaszcza długotrwały, przyczynia się między innymi do pogorszenia sprawności intelektualnej, obniża odporność, prowadzi do chorób krążenia, układu pokarmowego czy oddechowego. Prawidłowy oddech wpływa też na stan skóry, która szybciej się starzeje. Związane jest to z wolniej w niej przebiegającymi procesami regeneracyjnymi. Gdy oddychamy wyłącznie szczytami płuc czyli płytko, wówczas do dolnych części płuc dociera mała ilość tlenu. W efekcie powstaje tzw. martwa strefa, która nie pracuje i w konsekwencji tego zmniejsza się nasza pojemność płuc.

Efektywne oddychanie

Efektywny proces oddychania opiera się na pracy przepony. Przepona to duży płat mięśniowy. Oddziela on klatkę piersiową od jamu brzusznej. W trakcie wdechu przepona obniża się, robiąc tym samym miejsce dla powiększających się płuc. Wówczas w całości wysycają się one tlenem. Natomiast przy wydechu mięśnie brzucha popychają przeponę ku górze, ułatwia to wydychanie powietrza z płuc.

Jesteś zainteresowany kupnem koncentratora?

Dla kogo?

Dla kogo koncentrator tlenu

Urządzenie wykorzystywane jest przy domowym leczeniu schorzeń takich jak: POCHP, rak płuc, astma, niewydolność krążenia, włóknienie płuc, mukowiscydoza. Dzięki aparatowi chory może przebywać w domu bez konieczności hospitalizacji. Urządzenie zastępuje butlę i jest o wiele bezpieczniejsze, nie wymaga napełniania, może pracować 24 godziny na dobę. Dla chorych, którzy potrzebują takiego sprzętu poza domem polecany jest przenośny koncentrator. Posiada niską wagę oraz możliwość pracy na akumulatorze.

Jesteś zainteresowany wynajmem koncentratora?